Instalace systému Docházka Start – rychlé zprovoznění s term. BM-F630
na počítač s Windows (soubory pro Linux a Mac OS X jsou na CD rovně)
1) Instalace programu
Uvedené kroky je vhodné provádět jako správce (administrátor) pokud nemáte práva pro instalaci programů.
A) Z instalačního média spuste soubor install.exe. Proběhne instalace programu.
B) Na ploe operačního systému naleznete novou ikonu „Docházka Start“, přes kterou se s programem pracuje.
Pokud se instalace nepovede, provedete jí ručně tak, e na disku C:\ vytvoříte sloku c:\dochazka_start/ a nakopírujete do ní z instalačního média ze sloky \win_ostatni\ soubor dochazka.exe. Poté si na ploe operačního systému vytvoříte zástupce pro c:\dochazka_start\dochazka.exe pomocí které budete program spoutět.
2. Práce s programem
Podrobnou příručku k práci s programem naleznete na instalačním médiu ve sloce \Prirucky v souboru dochazka_start.pdf. Jsou zde i soubory pro Word či Open/Libre Office.
Podle pokynů v příručce se naučíte s programem pracovat – zaloit zaměstnance, nastavit pracovní dobu, svátky, naučíte se ručně vkládat i upravovat příchody, odchody a absence, prohlíet vypočtené výstupy docházky s moností exportu a tisku atd. v příručce můete přeskočit spodní odstavce na první straně, protoe instalaci ji máte hotovou.
3. Zprovoznění terminálu
Zapnete terminál, na jeho klávesnici zmáčkněte a drte klávesu M/OK – pro vstup do menu je klávesu třeba 3 vteřiny dret. Dále vyberte volbu „System / Datum a Cas“ a nastavte správné datum a čas pomocí ipek a čísel. Potvrzení nastavení se provádí klávesou M/OK. Klávesou ESC se vrátíte zpět do hlavního menu.
Pokud máte více terminálů, nastavte v menu „M/OK / Comm / PC Connection / ID term.“ kadému terminálu unikátní číslo. Tím se zajistí, e při kopírování dat na fleku bude kadý terminál vytvářet svůj vlastní soubor.
4. Zadání zaměstnanců do terminálu,
Zadání zaměstnanců do terminálu provedete opět přes klávesu M/OK jejím delím podrením a ve volbě „User Mgt. / Novy Uziv.“ zadáte do poloky „ID. uziv“ číslo zaměstnance – musí být stejné, jako má tento zaměstnanec v docházkovém systému nastavené v poloce Osobní číslo na kartě Zaměstnanci. Po zadání os.čísla (uiv. ID) v menu terminálu sjedete dolů na volbu Otisk a potvrdíte M/OK. Pomocí čísla zvolíte prst, který budete registrovat, potvrdíte M/OK a poté zaměstnanec přiloí na pokyn terminálu 3x prst. Pokud bude ve v pořádku (zelená fajka), je otisk vloen. Můete mu hned načítat dalí (záloní) otisky podobným postupem. Takto můe mít kadý zaměstnanec zaregistrováno více prstů (třeba vech 10) a pokud by mu později některý neel načíst, přihlásí se dalím.
Jakmile máte načteny vechny potřebné prsty tohoto pracovníka, tak klávesou ESC z načítání vyskočíte. Pokud chcete pokračovat dalím novým zaměstnancem, tak opět přes Novy Uziv.
Kdyby se některému zaměstnanci nedařili prsty načíst vůbec,je moné jej zadat v terminálu pod heslem. Zaměstnanec si pak nebude docházku čipovat přiloením prstu, u identifikace heslem vyuká své osobní číslo (index, uivatelské ID), zmáčkne OK, vyuká heslo, potvrdí OK a má docházku čipnutou. Takového zaměstnance do terminálu zadáte podobným postupem, jen místo Otisk vyberete Heslo a 2x zadáte číselné heslo.
Přístup do menu lze běným uivatelům zablokovat jednodue tak, e některého zaměstnance zadáte jako administrátora – při vkládání přepnete poloku Role z výchozího Normalni na volbu Super admin. Jakmile je v terminálu někdo označen jako Admin, zablokuje se nastavovací menu pro ostatní a jen on jej můe otevřít. Proto doporučujeme jako admina zadat i jednoho fiktivního uivatele heslem a toto dobře uschovat.
Pokud chcete upravovat ji existujícího zaměstnanec (přidat otisky dalích prstů, změnit kartu, heslo či právo) nepostupujete přes Novy Uziv, ale přes Sprava / Edit. Ve správě lze uivatele i zcela vymazat.
5. Přenos dat z terminálu do programu přes USB flash disk (fleku)
Z terminálů je třeba přenáet data ručně pomocí USB flash disku (fleky). Flash pamě připojíte do USB koncovky terminálu (vlevo zboku), zmáčknete a podríte klávesu M/OK, vyberete „ Pendrive / Stahnout / Data dochazky / All“ a počkáte na hláení o úspěném kopírování (Stahovani dokonceno). Pokud se nezobrazí, máte vadný disk (nebo nemá formát FAT32) a nepokračujte!
Pokud bude kopírování v pořádku, data docházky pak z terminálu vymaete, aby se přítě nepřenáela znovu přes Data mgt. / Smaz data / Smaz dochaz. data
Poté zapojíte FlashDisk do USB koncovky počítače. V programu na záloce Import z terminálů kliknete na tlačítko „Procházet“ a vyberete z USB flash disku soubor začínající sadou čísel (sériové číslo terminálu) a končící _attlog.dat. Poloku Typ terminálu přepnete na volbu „BM-F630“ a klinete na Spustit import. Tím se data přenesou do docházky.
Některé dalí obecné informace k importu dat z terminálů naleznete také v příručce dochazka_start.pdf v bodě číslo 6.
6. Čipování na terminálu:
Zaměstnanec přistoupí k terminálu a pokud chce čipovat pouze klasický příchod nebo odchod, tak pro jistotu zkontroluje, zda je předvoleno výchozí Pr/Od a přiloí prst. Případně pokud se místo otiskem identifikuje heslem, vyuká své osobní číslo (index, ID), zmáčkne OK, vyuká heslo a znovu zmáčkne OK. U karty stačí k nahrání normálního příchodu či odchodu jen přiloení karty / čipu.
V případě identifikace nějakého kódů přeruení nejprve toto přeruení vybere pomocí klávesnice. Výběr je třeba si nacvičit - slouí k němu vechny nečíselné klávesy a vybraný typ přeruení se zobrazuje na displeji terminálu. Zde je tabulka významů pro jednotlivé klávesy:
Klávesa |
Kód přeruení a význam v docházce |
◄ (ipka vlevo) |
0 - Normální příchod / odchod |
► (ipka vpravo) |
1 - Dovolená (půlden) započítávaná |
ESC |
7 - Přestávka nezapočítávaná |
▲ (ipka nahoru) |
3 - Sluební cesta započítávaná |
▼ (ipka dolů) |
4 - OČR (paragraf) započítávaná |
M/OK (krátké stisknutí) |
6 – Lékař započítávaná |
Při čipování přeruení tedy nejprve vyberete typ a a poté provedete identifikaci – např. přiloíte prst.
Výe uvedenou tabulku významů kláves doporučujeme vytisknout a připevnit poblí terminálu.
Pokud se při identifikaci prstem nedaří otisk načíst, pomůete terminálu tím, e nejprve vyukáte své ID, zmáčknete M/OK a a poté přiloíte prst. Terminál pak nemusí otisk porovnávat se vemi v paměti a zaměstnance snáze ověří. Stejný postup pouívejte také pokud je ve firmě více jak 100 zaměstnanců – identifikace je rychlejí a úspěnějí.
7. Závěr:
Tímto postupem jste systém zprovoznili a zaměstnanci jej můou hned pouívat. Je ale vhodné seznámit se s docházkovým systémem hlouběji, abyste správně nastavili počítání pracovní doby, uměli editovat docházku, vyhodnocovat, porozuměli práci s terminálem atd. Proto doporučujeme prostudovat následující příručky, které naleznete na instalačním médiu docházkového systému:
Uivatelská příručka: ve sloce \prirucky\ soubor dochazka_start.doc
Příručka k terminálu: ve sloce \terminaly\ soubor F630_manual_CZ.pdf
Dodrení níe uvedených zásad zlepuje rozpoznání prstu při identifikaci, zrychluje její průběh a sniuje pravděpodobnost chybného rozpoznání, tedy odmítnutí platného prstu. S těmito zásadami seznamte Vae zaměstnance.
Správná
metoda přikládání prstu
patné
přikládání prstu
1) Kadý uivatel by si měl pro lepí identifikaci registrovat alespoň 2 různé prsty na pravé ruce a alespoň 1 na levé. Je vak moné zadat i vech 10 prstů a pak si můete čipovat libovolným prstem.
2) Prst by měl být přikládán zpříma co největí plochou na střed snímače otisků pod mírným tlakem.
3) Snate se prst přikládat vdy stejně a pod stejným úhlem a příli netlačte ani jej nepřikládejte slabě.
4) Pokud je prst zpocený nebo mokrý, vysute jej a teprve poté začněte s registrací nebo identifikací.
5) Jestli je prst příli suchý, dýchněte na něj, anebo ho přitiskněte na čelo a přilote poté na snímač mírně silněji. Suchý prst způsobuje nejasné skenování obrazu.
6) Nepouívejte prsty, které mají pokozenou kůi či poranění. Prsty musí být čisté.
7)
Pro zvýení přesnosti rozpoznávání otisku prstů pouívejte zejména
ukazováček, palec či
prostředníček, pokud je to moné. Otisk by měl být dobře viditelný i
pouhým okem. Pokud tomu tak není, pouijte jiný prst s lépe
patrným otiskem.
8)
Pokud se identifikace nedaří, zadejte nejprve vae identifikační
číslo (index v docházce), zmáčkněte OK a teprve poté přilote prst.
V nastavení
terminálu by poloka „Mez
1:1“
měla mít hodnotu 5 a 15.
9) Snímač musí být čistý a suchý, zbavený nečistot, mastnoty atd. Při čitění snímače nesmí dojít k jeho pokrábání! Na snímač by nemělo přímo dopadat světlo ze slunce či osvětlení místnosti.
10) Pokud se identifikace nezdaří, přikládejte prst na snímač opakovaně, mírně měňte tlak či náklon nebo natočení prstu. Snímač bude postupně prst načítat znovu a znovu, případně pouijte jiný registrovaný prst.
11) V případě, e terminál reaguje pomalu a identifikace se nedaří ani jiným zaměstnancům, vypněte terminál na minutu z napájení a poté jej opět zapněte. Do terminálu přiel ráz z napájecí sítě a bylo třeba jej resetovat. Pokud se tato situace opakuje, doporučujeme napájení terminálu zapojit přes záloní zdroj Smart UPS, který vyfiltruje nestability napájecí sítě.
12) U zaměstnanců, kteří mají problémy s identifikací (patně čitelné otisky) a nepomáhají ani výe uvedené postupy, můete k identifikaci pouít hesla místo otisků. Nebo, pokud to terminál podporuje, tak bezkontaktní karty / čipy. Stejně tak, pokud nemají zaměstnanci při čipování čisté ruce.